Čierny bocian Martina Slivku na Spiši

Autor: Kristína Magdolenová | 25.9.2007 o 8:48 | Karma článku: 5,74 | Prečítané:  2733x

„Vieš si predstaviť Ježiša ako stolára? Takto sa trápiť celé roky,“ zafilozofovala si manželka Martina Slivku pri jednom zo spoločných rozhovorov s nebohým manželom. „Ale viem“, odpovedal Martin Slivka, inak vášnivý stolár. „Ale neviem jedno,“ dodal. „Čo povedal, keď si klepol po prste….“

Aj takto si zaspomínala v nedeľu po bohoslužbách v Spišskom Štiavniku pani Oľga. Boli venované 5. Výročiu jeho úmrtia. Zomrel 23. Septembra 2002. Tí starší si budú pamätať režiséra svetovo uznávanej série dokumentov o živote Rómov v Európe Deti vetra. Narodil sa na Spiši a jeho menu je venovaný aj prvý medzinárodný festival rómskych filmov Kalo čangalo (Čierny bocian), ktorý sa na Spiši začal včera.
V jeho programe sú významné diela európskej kinematografie venovanej rómskej problematike.

Čo sa oplatí vidieť:

Pásmo celovečerných filmov (Kino Mier vždy o 19:00 hodine)

Filmový profil francúzskeho filmového režiséra Tonyho Gatlifa

Utorok 25. 09. 2007
Exil (Francúzsko/Japonsko, 2004)
réžia: Tony Gatlif


Charakteristika: Cesta dvoch mladých ľudí, ktorí cez Francúzsko a Španielsko putujú do Alžírska, aby sa dozvedeli viac o svojom pôvode a rodových koreňoch; 105 min., české titulky.

Zano a Naime sú mladý pár žijúci vo Francúzsku, ale ich rodové korene siahajú do Alžírska, odtiaľ ich rodičia museli pred niekoľkými rokmi zutekať. Zano navrhne Naime cestu naprieč Francúzskom a Španielskom späť do Alžírska, lebo chce spoznať svoju minulosť. A tak sa začína dobrodružné cestovanie dvoch mladých Arabov, ktorí sa chcú zoznámiť s krajinou svojich rodičov a spoznať tak samých seba. Obaja sú nadšení slobodou, ktorá im nebráni ísť „len tak“ s malým batohom a takmer bez peňazí za nepoznaným cieľom. Nechávajú sa unášať časom, opájajú sa andalúzskou zmyselnosťou, nadväzujú rýchle a silné priateľstvá, pracujú kdekoľvek, len aby sa uživili..., a toto ich romantické putovanie trvá, až kým neprekročia Stredozemné more. Koniec cesty ich pripraví o ilúzie. Dostávajú sa do konfrontácie s pravdou a následne spoznávajú samých seba tým, že si hľadajú odpovede na základnú otázku: „Odkiaľ pochádzaš?“.


Streda 26. 09. 2007
Transylvánia (Francúzsko, 2006)
réžia: Tony Gatlif


Charakteristika: Hudobný road movie o putovaní mladej francúzskej Rómky Zingariny za svojím milým; 101 min., české titulky.

Do Transylvánie, srdca Rumunska, prichádza Zingarina, aby hľadala svojho milovaného muža. Zoznámila sa s ním vo Francúzsku, jedného dňa ju však bez vysvetlenia opustil a zmizol do neznáma. Mladá žena, vedená túžbou nájsť svojho milého, sa so svojou sprievodkyňou a priateľkou, ktorá sa volá Marie, vydáva na romantickú cestu po prekrásnej a fascinujúcej krajine. Telom i dušou prežíva všetky nástrahy cesty, napriek tomu je plná očakávania radostného a ľúbostného stretnutia sa so svojim milým. Avšak keď svojho bývalého milenca nakoniec nájde, ten ju brutálne odmietne. Nešťastná Zingarina, zmietaná úzkosťou, utečie aj od Marie a vydá sa napospas neznámym cestám v cudzích krajoch. Na tejto svojej púti sa zoznámi so seberovným osamelým Rómom Čangalom, človekom ako je ona – človekom bez hraníc a bez záväzkov.


Štvrtok 27. 09. 2007

Swing (Francúzsko/Japonsko, 2002)
réžia: Tony Gatlif


Charakteristika: Príbeh desaťročného chlapca Maxa, ktorý sa učí cez prázdniny u vynikajúceho rómskeho muzikanta Miralda hrať na gitare. 90 min., české titulky.

Tony Gatlif opisuje vo filme Swing charakteristické vlastnosti a zvyky rómskeho etnika a navyše aj vzájomnému prelínaniu a obohacovaniu sa rozličných kultúr. Prostredníctvom desaťročného chlapca Maxa približuje divákom komunitu francúzskych Rómov – Manušov. Max sa totižto na prázdninách u babičky zamiluje do cigánskej hudby a začne sa učiť hrať na gitare u svojrázneho gitaristu Miralda. Ten žije v rómskej komunite na predmestí. Max sa zároveň zbližuje so svojou rovesníčkou Swing, o ktorej sa spočiatku domnieva, že je chlapec, a ktorá ho uchváti spontánnym prejavom oslobodeným od spoločenských zvyklostí. S Miraldovov náhlou smrťou a s koncom prázdnin však všetko bolestivo končí... Vo filme, prirodzene, dominuje hudba, a to v podaní prvotriednych a svetoznámych rómskych jazzových gitaristov T. Schmitta a M. Reinhardta.


Piatok 28. 09. 2007

Gadjo dilo (Rumunsko/Francúzsko, 1997)
réžia: Tony Gatlif


Charakteristika: Filmová dráma o slobodnej a zároveň boľavej cigánskej duši, plná krásnej a citovo silnej hudby; 100 min.; české titulky. Východoslovenská premiéra.

Gadjo Dilo, po slovensky „bláznivý cudzinec“, je Francúz Stéphan, ktorý putuje po odľahlých oblastiach Rumunska a hľadá speváčku menom Nora Luca. Jej pieseň, ktorú si neustále púšťa na starom magnetofóne, je totižto jediným dedičstvom, ktoré má po otcovi. Jedného obzvlášť studeného dňa sa zatúla do rómskej osady, kde sa ho ujme starý Izidor. Tým, že ubytuje „svojho Francúza“ u seba, vyvolá protesty celej komunity. Stéphan sa však pomaly zžíva so živelnosťou obyvateľov, učí sa vyjadrovať ich rečou, zvyká si na blato i pijatiku, ale aj na otvorenosť a vrelosť rómskych emócií. Tony Gatlif zachytil týmto príbehom stret odlišných kultúr vo farebnom portréte slobodnej cigánskej duše. Znázornil nielen jej nespútanosť, ale aj jej vyznenie v nádherne živelnej hudbe. A tá je – ako píše Tony Gatlif – úprimnou vzburou, ktorá kričí z boľavej duše celého rómskeho národa.

Pásmo dokumentárnych filmov, (Vedecko-výskumné a poradenské centrum Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Vždy o 13:00 – 15:00)Utorok 25. 09. 2007

Kúzelnícky klobúk (SR, 2006, 26 min.)***
Réžia: Anna Nemogová-Kolárová


*** Film bude premietaný v rámci kultúrneho programu Medzinárodnej vedeckej konferencie InTeRRa v hlavnej sále Reduty.

Charakteristika: Poeticko-dialogický portrét renomovaného rómskeho básnika Dezidera Bangu. Východoslovenská premiéra.

Beseda: Anna Nemogová-Kolárová, režisérka filmu, Samuel Kolár, producent filmu

Moderuje: Jaroslav Balvín, riaditeľ Ústavu romologických štúdií FSVaZ UKF v Nitre


Streda 26. 09. 2007

Ovde stanuje život (Tu býva život, Srbsko, 2002, 13,5 min.)
Réžia: Helena Glušica


Charakteristika: Hudbou a rozprávaniami stvárnený pohľad do životného prostredia srbských rómskych detí a ich školských povinností.

Erdelezi ili neka druga priča (Erdelezi alebo nejaký iný príbeh, Srbsko, 2004, 29 min.)
Réžia: Zdenka Golubovič


Charakteristika: Život rómskych detí v tradičných zvykoslovných, sociálnych a rodinných podmienkach.


Nevidljiva kuča (Neviditeľný dom, Srbsko, 2001, 11,5 min.)
Réžia: Zoran Tajrovič


Charakteristika: Sugestívne štylizovaná poetická reflexia na tému dom, bývanie, bytie – zmysel života.

Beseda: Zdenka Golubovič, režisérka a scenáristka dokumentárnych filmov, Svetlana Paroski, redaktorka Televízie Nový Sad


Štvrtok 27. 09. 2007

Sex a naše zdravie (SR, 2006, 24 min.)
Réžia: Peter Nižňanský


Charakteristika: Osvetovo komponovaný snímok zameraný na problematiku vzťahu mladých ľudí a sexuality.


Starostlivosť o dieťa (SR, 2006, 29 min.)
Réžia: Peter Nižňanský


Charakteristika: Príbeh mladých rómskych manželov – Ivety a Romana –, ktorí čakajú svoje prvé dieťa.

Beseda: Peter Nižňanský, režisér filmov, Ladislav Haas, terénny sociálny pracovník

Moderuje: Marek Baláž, šéfredaktor TV Reduta


Piatok 28.09. 2007

Chci bejt černej (ČR, 1997, 20 min.)
Réžia: Vladimír Merta


Charakteristika: Filmová úvaha o tom, ako, čím a prečo môžu našinca inšpirovať tradičné etnické a kultúrne hodnoty Rómov.

Vojta (ČR, 1996, 20 min.)
Réžia: Jaroslav Hovorka


Charakteristika: Dramatické rozprávanie o slepom cigánskom muzikantovi Vojtovi a jeho úsilí žiť normálnym spôsobom.

Film získal Čestné uznanie popri Cene Trilobit, FITES (1996) a Prvú cenu Vládneho výboru pre zdravotne postihnutých (1997).

Beseda: Eva Davidová, popredná česká romologička

Moderuje: Marek Baláž, šéfredaktor TV Reduta


Sobota 29. 09. 2007

Marínka (SR, 2001, 6 min.)
Réžia: Marek Baláž


Charakteristika: Experimentálny videoprofil o nevidiacej Rómke z Markušoviec.

O Soni a jej rodine (SR, 2006, 37 min.)
Réžia: Daniela Rusnoková


Charakteristika: Životné osudy rodiny Soni Pokutovej – matky 15-ich detí z Rudnian. Film získal v júli 2007 Cenu diváka na 10. medzinárodnom festivale Etnographic film v Manchestri.

Beseda: Daniela Rusnoková, režisérka filmu
Marek Baláž, režisér filmu

Moderuje: Vlasta Fabianová, odborná vedecká pracovníčka Vedecko-výskumného a poradenského centra v SNV

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?